Prawda o równości i dlaczego jest ona ważna dla każdegoRówność to słowo, które wywołuje debatę. Niektórzy ludzie mają zdecydowane poglądy na ten temat, a inni są zdezorientowani, co ono właściwie oznacza. Nie jest to tylko pozytywne słowo, używane przez tych, którzy chcą brzmieć miło lub sprawiać wrażenie współczujących. Równość jest zasadą, o którą walczono na przestrzeni dziejów i którą obecnie w wielu sytuacjach uznajemy za oczywistą. Jednak w niektórych okolicznościach równość jest nadal zagrożona. Ten post wyjaśni, dlaczego ta zasada ma znaczenie i pokaże ci, jak możesz stanąć w obronie równości, gdy widzisz, że jest zagrożona.

Jak rozpoznać nierówność w swoim życiu

Jeśli nie jesteś pewien, czy w twoim życiu występuje nierówność, możesz użyć tych pytań, aby się o tym przekonać. Może się okazać, że jest ci dobrze, albo że czerpiesz korzyści z nierówności. Jeśli jednak stwierdzisz, że nierówności wpływają na Ciebie negatywnie, to ważne jest, aby coś z tym zrobić.

  • Czy otrzymujesz mniejsze wynagrodzenie niż osoba wykonująca tę samą pracę co Ty?
  • Czy jesteś traktowany inaczej z powodu swojej płci, rasy, seksualności, niepełnosprawności, klasy społecznej lub wieku?
  • Czy czujesz, że jesteś pomijany przy awansie ze względu na swoją płeć lub rasę?
  • Czy czujesz, że jesteś pomijany przy poszukiwaniu pracy ze względu na swoją płeć, rasę, seksualność, niepełnosprawność, klasę społeczną lub wiek?
  • Czy czujesz, że masz mniejsze prawa niż inni ludzie z powodu swojej płci, rasy, seksualności, niepełnosprawności, klasy społecznej lub wieku?
  • Czy czujesz, że masz mniejsze możliwości niż inni ludzie z powodu swojej płci, rasy, seksualności, niepełnosprawności, klasy społecznej lub wieku?

Dlaczego równość jest ważna?

Równość jest podstawową wartością, za którą wszyscy powinniśmy stać. Ale dlaczego w ogóle powinniśmy dbać o równość? Równość jest podstawowym prawem człowieka - to ona czyni nasze społeczeństwo sprawiedliwym. Zaniedbanie praw jakiejkolwiek części populacji podkopuje prawa nas wszystkich. Aby zbudować silniejsze, bardziej spójne społeczeństwo, musimy upewnić się, że nie ma dyskryminacji. Musimy zapewnić, że każdy ma takie same możliwości i jest traktowany sprawiedliwie. Jest to szczególnie ważne w kwestiach takich jak równość płci (gdzie mężczyźni i kobiety nie są traktowani na równi) oraz równość osób identyfikujących się jako LGBTQIA+ (gdzie osoby, które nie są heteroseksualne, cisgenderowe i/lub ciseksualne nie są traktowane na równi). Równość jest zasadą, o którą walczono w całej historii i którą teraz w wielu sytuacjach uznajemy za oczywistą. Jednak w niektórych okolicznościach równość jest nadal zagrożona. Ten post wyjaśni, dlaczego ta zasada ma znaczenie i pokaże Ci, jak możesz stanąć w obronie równości, gdy widzisz, że jest zagrożona.