Co to jest RSM i jak działa?

Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) to mieszanina, w której zawartość azotu wynosi 28, 30 i 32%. To jeden z najbardziej budżetowych, a zarazem najskuteczniejszych, nawozów azotowych. Płynna forma tego niemetalu jest bowiem łatwo przyswajalna przez rośliny, zaś aplikacja z wykorzystaniem opryskiwacza zapewnią dużą precyzję dawkowania. Zobacz, na czym dokładnie polega działanie RSM i jakie są korzyści z jego stosowania.

Wysokoskoncentrowany nawóz azotowy (RSM) – zastosowanie

Rośliny mają duże zapotrzebowanie na azot w całym okresie wzrostu i rozwoju. Niestety, ponad 90% całkowitej ilości pierwiastka zakumulowanego w glebie występuje w formie trudno dostępnych związków organicznych. Biorąc pod uwagę, że to podstawowy czynnik plonotwórczy w produkcji roślinnej, nie można doprowadzić do wystąpienia jego deficytów. Właśnie w tym celu powstały doglebowe nawozy RSM o szybkim i długotrwałym działaniu. Roztwór jest przeznaczony do wszystkich rodzajów gleb – zarówno do przedsiewnego, jak i pogłównego nawożenia roślin uprawnych, w tym: zbóż ozimych, rzepaku czy buraków.

Rodzaje RSM – czym się różnią?

Nawozy RSM zawierają trzy formy azotu: 50% azotu mocznikowego, 25% formy azotanowej oraz 25% formy amonowej. Na rynku dostępny jest także RSM S przeznaczony do gleb z niedoborem siarki.

Sprawdź, ile azotu zawierają poszczególne nawozy:

  • RSM 32 (1,32 kg/dm3): 100 l nawozu – 42,2 kg azotu.
  • RSM 30 (1,30 kg/dm3): 100 l nawozu – 39 kg azotu.
  • RSM 28 (1,28 kg/dm3): 100 l nawozu – 35,8 kg azotu.
  • RSM S (26% azotu i 3% siarki / 1,28 kg/dm3): 100 l nawozu – 33,3 kg azotu i 3,84 kg siarki.

Wszystkie te nawozy działają w nieco inny sposób. Zaraz po aplikacji doglebowej uwalnia się forma azotanowa, następnie – amonowa, a najdłużej wydziela się azot amidowy, który ulega przemianom analogicznym do azotu stosowanego w moczniku.

Korzyści ze stosowania nawozów RSM

RSM może być stosowany we wszystkich warunkach klimatycznych. Dzięki płynnej formie nawóz wnika w okolice systemu korzeniowego, zwiększając dostępność pierwiastka zaraz po aplikacji. Ogromną zaletą tego preparatu jest prosty skład – producenci rezygnują ze stosowania wypełniaczy oraz innych substancji balastowych. Wspomniana wyżej aplikacja z wykorzystaniem opryskiwacza umożliwia dokładne rozprowadzenie nawozu na stanowiskach rolnych, co sprzyja wyrównaniu roślin.

Z badań, przeprowadzonych przez IUNG-PIB w Puławach wynika, że nawozy płynne RMS mają korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin uprawnych, zwiększają przyrost plonów oraz poprawiają jakość ziarna zbóż ozimych. Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie nawozu wymaga umiejętnego dawkowania – brak wiedzy odnośnie do prawidłowej aplikacji może doprowadzić do poparzenia zbóż czy znacznego zakwaszenia gleby.