Jak uchronić się przed niebezpiecznymi dzikimi zwierzętami latem!Jeśli kiedykolwiek byłeś na kempingu, wędrowałeś lub przebywałeś na łonie natury latem, wiesz, jak szybko zwierzęta mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Choć możesz być podekscytowany, gdy zobaczysz uroczą wiewiórkę przebiegającą przez Twoją ścieżkę lub ciekawską czaplę błękitną przycupniętą na skalistym zboczu, pod tymi pięknymi pozorami czai się niebezpieczeństwo. Wszyscy wiemy, że w lesie można spotkać niedźwiedzie i węże, ale co, jeśli natkniesz się na węża tygrysiego? Albo mokasyna wodnego? A jeśli natkniesz się na teren zamieszkany przez jadowite miedziogłowy? Bez względu na to, gdzie jesteś i jaka jest pora roku, niektóre dzikie zwierzęta są niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Przed wyjazdem sprawdź teren, po którym będziesz wędrować lub biwakować

Zanim spakujesz plecak i wyruszysz na spotkanie z przygodą, sprawdź, co dzieje się w okolicy, do której się wybierasz. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, co możesz napotkać w czasie wędrówki, ale także poznasz potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Większość obszarów ma informacje dostępne na swoich stronach internetowych, ale można też zajrzeć do przewodników lub zapytać strażnika parku.

  • Podczas badania różnych obszarów warto zwracać uwagę na wszelkie oznaki obecności niebezpiecznych dzikich zwierząt oraz na potencjalne problemy zdrowotne, które można napotkać.

  • Kiedy przebywasz na łonie natury, prawdopodobnie natkniesz się na trudny teren. Łatwo się zgubić lub pod wpływem emocji stracić orientację, dokąd się idzie.

  • Może to doprowadzić do zejścia ze ścieżki i dostania się w ręce niebezpiecznych zwierząt. Jeśli jesteś z grupą ludzi, trzymaj się blisko siebie i zawsze obserwuj osobę przed Tobą.

  • Pomoże to nie tylko utrzymać się na szlaku, ale także sprawi, że nikt się nie zgubi.

Zawsze noś przy sobie pojemnik z aerozolem dla ochrony

Może się zdarzyć, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich staniecie twarzą w twarz z dzikim zwierzęciem. Na szczęście na rynku jest wiele różnych sprayów obronnych, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo. Do wyboru są dwa główne rodzaje sprayów. Pierwszy z nich to spray drażniący, który zawiera substancje chemiczne mające na celu podrażnienie i sprawienie, że zwierzęta takie jak niedźwiedzie czy węże poczują się na tyle niekomfortowo, że zostawią Cię w spokoju. Drugi to spray odstraszający, który zawiera substancje chemiczne mające za zadanie całkowicie odstraszyć zwierzę. Jeśli używasz sprayu drażniącego, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją (zwłaszcza w przypadku niedźwiedzi) i uważaj, aby nie uderzyć siebie ani innych osób. Jeśli używasz repelentu, upewnij się, że jest on przeznaczony do obrony przed zwierzętami, ponieważ takie spraye mogą być również szkodliwe dla ludzi.