Trekking do Machu Picchu: Przewodnik dla podróżnikówMachu Picchu - "ukryty szczyt", który był miejscem spoczynku ostatniego cesarza imperium Inków - jest jednym z najsłynniejszych miejsc na świecie. Jest też jednym z najtrudniejszych do zdobycia. Jeśli nie jesteś doświadczonym wędrowcem lub biegaczem i nie masz swojego osobistego archeologa, to prawdopodobnie nie jest to coś, co możesz zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Cusco. Wędrówka nie jest łatwa: trzeba pokonać setki metrów w górę, przez zdradliwy teren, przy słabej łączności komórkowej i ograniczonej widoczności. Wspinaczka jest wyczerpująca, ale jeśli dobrze ją zaplanujesz i zastosujesz się do poniższych wskazówek, będzie tego warta, gdy wyjdziesz na grań i zobaczysz Machu Picchu na własne oczy.

Zaplanuj swoją wędrówkę z wyprzedzeniem

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby przygotować się do wędrówki do Machu Picchu, jest zaplanowanie jej z wyprzedzeniem. Musisz się upewnić, że masz wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć tam i z powrotem, a także, że wędrujesz w odpowiednim sezonie. Istnieją trzy główne niebezpieczeństwa związane z wędrówką do Machu Picchu: deszcz, śnieg i zamknięcie Szlaku Inków. Pora deszczowa zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu, więc jeśli chcesz zobaczyć Machu Picchu w jego najbardziej zielonym i najpiękniejszym wydaniu, musisz zaplanować swoją wędrówkę między końcem kwietnia a końcem maja. Trzeba też pamiętać, że przy zbyt obfitych opadach deszczu wiele odcinków szlaku zostanie zalanych, co sprawi, że dalsza wędrówka będzie zbyt niebezpieczna. Pora deszczowa to także najbardziej ruchliwy okres na wędrówki Szlakiem Inków, dlatego należy odpowiednio zaplanować swoją wyprawę.

Wędruj o właściwej porze dnia

Widoczność na szlaku do Machu Picchu jest najlepsza we wczesnych godzinach porannych i o zmierzchu, kiedy jest najlepsze światło do fotografowania gór. W porze suchej słońce wschodzi około 5 rano, dlatego należy wyruszyć na wędrówkę właśnie o tej porze. Wędrówka w środku dnia nie jest korzystna dla organizmu, ponieważ wysokość i upał mogą być zbyt duże. Po południu, po godzinie 14.00, również jest niebezpiecznie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może rozpętać się burza z piorunami. Można również wędrować nocą, ale nie jest to zalecane ze względu na ograniczoną widoczność i ryzyko upadku.