Wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą na CyprCypr jest wyspiarskim krajem ze wspaniałą kulturą i historią. Ma ciepły, słoneczny klimat oraz przepiękne plaże i widoki. Nic więc dziwnego, że Cypr stał się popularną destynacją turystyczną w ostatnich latach. Jednak przed podróżą na Cypr warto odpowiednio się przygotować. Nawet jeżeli nie planujesz wybrać się na tę wyspę w najbliższej przyszłości, to warto co nieco o niej wiedzieć.

Gdzie znajduje się Cypr?

Oficjalnie Cypr jest nazwany Republiką Cypru. Jest to państwo wyspiarskie położone na południe od Półwyspu Anatolijskiego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr leży około 65 km na południe od Turcji, 100 km na zachód od Syrii i 770 km na południowy wschód od Grecji kontynentalnej. Jest to trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, po Sycylii i Sardynii.

Skąd wzięła się nazwa Cypru?

Nazwa "Cypr" pochodzi od greckiego słowa Kípros, oznaczającego miedź. Bogate złoża miedzi na wyspie spodobały się obcym mocarstwom ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Wyspa ta jest znana od czasów starożytnych z bogactw mineralnych, w tym właśnie miedzi, od której pochodzi nazwa.

Jakie są zasady wjazdu na Cypr?

Cypr podobnie jak Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku. Dlatego też, obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy, aby wjechać na Cypr. Wymagany jest jednak ważny paszport lub swój krajowy dowód osobisty, o ile jest w nim zdjęcie i obywatelstwo jest zadeklarowane w dowodzie.

Waluta i koszty

Oficjalną walutą Cypru jest euro (€). Tak jak w przypadku każdego innego miejsca w Europie, ceny jedzenia, zakwaterowania i aktywności różnią się znacznie w zależności od miejsca pobytu i rodzaju poszukiwanych doświadczeń. Na Cyprze można normalnie korzystać z bankomatów, kart debetowych i kredytowych. Jeśli podróżujesz poza głównymi kurortami i miastami na wieś, może się okazać, że jedynie gotówka jest przyjmowana, zwłaszcza w przypadku małych transakcji. Upewnij się więc, że masz przy sobie trochę rozmienionej gotówki.

Pogoda i klimat

Cypr ma intensywny klimat śródziemnomorski, jednak pogoda różni się w zależności od miejsca wyspy, które planujesz odwiedzić. Gorące i suche lato trwa od połowy maja do połowy października, a łagodne, deszczowe, raczej zmienne zimy trwają od listopada do połowy marca, rozdzielone krótkimi porami jesiennymi i wiosennymi. Średnia roczna temperatura na Cyprze waha się z roku na rok od 16,1°C do 19,7°C, średnio 17,5°C. Średnia roczna suma opadów jest różna z roku na rok i z miejsca na miejsce. Ogólnie rzecz biorąc, temperatury wahają się od wysokich 31°C w lipcu i sierpniu do niskich 11°C w styczniu i lutym. Najwilgotniejsze miesiące to grudzień i marzec, kiedy to opady są częste, ale wciąż niewielkie w porównaniu z innymi krajami śródziemnomorskimi.

Kiedy trwa sezon wysoki na Cyprze?

Sezon turystyczny na Cyprze trwa od kwietnia do października. W tym czasie nie powinno być problemów z dostaniem lotów i hoteli, a wszystkie atrakcje, restauracje powinny być otwarte. W tym czasie odbywają się także liczne wydarzenia i festiwale.

Język

Język angielski jest powszechnie używany na Cyprze ze względu na jego dawny status kolonii brytyjskiej. Językami urzędowymi Republiki Cypryjskiej są grecki i turecki.

Grecki jest zdecydowanie najczęściej używanym językiem na Cyprze. Język turecki jest również powszechnie używany w niektórych miejscach. Jednak język angielski jest powszechnie używany w mowie i piśmie oraz jest językiem międzynarodowego biznesu. Znajomość kilku podstawowych zwrotów po grecku lub turecku może być miłym akcentem podczas zwiedzania Cypru, jednak bez nich także się porozumiesz używając angielskiego.

Strefa czasowa

Cypr jest w strefie GMT+2 i obowiązuje go czas wschodnioeuropejski standardowy. Polska jest w strefie GMT+1, co sprawia że w Polsce jest godzina wcześniej, niż na Cyprze. Zatem nie jest to duża różnica czasowa. Cypr także zmienia godzinę z czasu standardowego na czas letni, przestawiając zegary o 1 godzinę do przodu w lecie.

Zabytki i atrakcje na Cyprze

Cypr oferuje wiele atrakcji, takie jak miejsca archeologiczne, zabytkowe klasztory i kościoły, piaszczyste plaże z przejrzystą wodą, starożytne ruiny, bujne lasy i górskie wioski. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przykładowe atrakcje turystyczne to starożytna nekropolia o nazwie Grobowce Królewskie, Klasztor Kykkos z ikoną Matki Boskiej, Muzeum Cypru ze znaleziskami archeologicznymi oraz średniowieczny obronny zamek w Kolossi. Jak widzisz podróż na Cypr zagwarantuje Ci mnóstwo zajęć i da niezapomniane przeżycia.

Z jakiego powodu Cypr jest nazywany wyspą miłości?

W mitologii greckiej Cypr znany jest jako miejsce narodzin Afrodyty. Ta grecka bogini jest symbolem miłości i piękna, stąd też Cypr nazywany bywa wyspą miłości. Mitologia grecka mówi, że jeśli 3 razy opłyniesz Skałę Afrodyty to znajdziesz prawdziwą miłość. Skała ta znajduje się na południowym wybrzeżu Cypru, pomiędzy miastami Pafos i Limassol, niedaleko wsi Kuklia. Nawet jeśli nie szukasz miłości, to warto ją odwiedzić.

Podsumowanie

Cypr jest popularnym celem podróży dla odwiedzających z całego świata! Przed podróżą na tę wyspę warto dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy o kosztach walutowych, pogodzie i barierach językowych. Dzięki temu możliwe będzie lepsze przygotowanie się do podróży. Jeśli więc myślisz o odwiedzeniu tego niesamowitego miejsca w najbliższym czasie lub w dalszej przyszłości to będziesz przygotowany do podróży.